Meble projekty i wykonanie
 
Blog

Zastosowanie profili aluminiowych

Zastosowanie profili aluminiowych
Aluminium i jego stopy powszechnie stosowane są przy najróżniejszych produkcjach – zarówno użytkowych, jak i mieszkalnych. Wykonywane są z niego specjalne profile, od lat służące w budownictwie i architekturze. W zależności od ich rodzaju, przekroju i długości mogą być wykorzystywane zarówno przy produkcji mebli, jak i w elementach konstrukcyjnych budynków wielkokubaturowych.

Rodzaje profili aluminiowych

Profil jest elementem o dużej długości i stałym przekroju. Najbardziej klasyczne profile przybierają kształty liter alfabetu - w ten sposób powstały ceowniki (przypominające literę „C”), zetowniki (od litery „Z”), teowniki (od litery „T”) lub dwuteowniki (dwie połączone litery „T”). Poza nimi wyróżnić można także kątowniki (o przekroju w formie kąta prostego) oraz płaskowniki (elementy płaskie, o prostokątnym przekroju poprzecznym). Wszystkie te profile charakteryzują się otwartym przekrojem. Na rynku dostępne są także liczne profile o przekroju zamkniętym – najbardziej klasyczne z nich to profil aluminiowy kwadratowy, okrągły, kątowy, jednak ich rodzajów jest mnóstwo.

Profile aluminiowe mogą różnić się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, a także kształtem. Podstawowa klasyfikacja względem proporcji to podział na zamknięte i otwarte. Te ostatnie charakteryzują się kształtami przypominającymi litery alfabetu, o czym wyżej wspomniano. Aluminiowe profile otwarte - głównie kątowniki - są częściej wykorzystywane w pracach wykończeniowych. Natomiast zamknięte to zazwyczaj rury nie tylko okrągłe, ale również kwadratowe czy prostokątne. Te profile mają bardzo szerokie zastosowanie, natomiast do ich produkcji wykorzystuje się inne materiały np. stal częściej niż aluminium. Często są podstawowym elementem konstrukcyjnym wielu systemów, mających zastosowanie również poza budynkiem.

Aluminiowe profile otwarte można z powodzeniem samodzielnie przycinać, co znacząco usprawnia i ułatwia przebieg prac wykończeniowych. Tak jak modele zamknięte, wykorzystuje się je również na zewnątrz np. do wykonania elewacji budynku i wyrównywania krawędzi.

Zalety profili aluminiowych

Właściwości aluminium można zmieniać przy pomocy różnych domieszek dodawanych do stopu, w zależności od potrzeby. Jego najczystsza postać cechuje się dużą trwałością i małym ciężarem własnym, dzięki niewielkiej gęstości. Jest materiałem plastycznym, dzięki czemu z łatwością można modelować z niego profile aluminiowe. Cena profili jest stosunkowo niewielka i zależy od skomplikowania ich przekroju. Ponadto aluminium jest niezwykle odporne na korozję, utlenianie oraz działanie wielu kwasów i związków chemicznych. Materiał z łatwością można poddawać obróbce mechanicznej.

Zastosowanie profili aluminiowych

Profile na porządku dziennym stosowane są w przemyśle budowlanym, jako profile drzwiowe i okienne, profile na balustrady, czy nawet elementy konstrukcyjne elewacji. Służą do wznoszenia konstrukcji tymczasowych jak hale magazynowe, czy wielkogabarytowe reklamy. Estetyczne profile wykorzystywane są jako profile do frontów meblowych, czy gablot. Jako że aluminium jest doskonałym przewodnikiem ciepła, aluminiowe profile coraz częściej wykorzystywane są do wykonania oświetlenia liniowego LED. Odpowiednio wyprofilowane stosowane są także przy produkcji maszyn. Tak powszechne ich zastosowanie sprawia, że z łatwością możesz zakupić interesujący Cię profil aluminiowy, a sklep internetowy dotnie i wyprofiluje produkt zgodnie z Twoimi wytycznymi.

Tak niepozorne elementy, jak profile aluminiowe powszechnie stosowane są przy różnych konstrukcjach – do wzmacniania narożników, przenoszenia obciążenia od elewacji, czy budowy mebli. Ze względu na taką powszechność materiału, warto znać jego zalety i zastosowania – być może ta wiedza przyda się podczas remontów lub napraw.